Program obuke neplivača HRVATSKA PLIVA

Program obuke neplivača HRVATSKA PLIVA

Više od stotinu osnovnoškolaca iz Lepoglave sudjelovalo u programu obuke neplivača na Varaždinskim bazenima.

Zajednica sportskih udruga Grada Lepoglave u partnerstvu s Osnovnom školom Ante Starčevića i Gradom Lepoglava te uz financijsku potporu Ministarstva turizma i sporta provela je projekt obuke neplivača Hrvatska pliva. Programom su obuhvaćena djeca od 8 do 13 godina.
Primarni cilj projekta bio je naučiti polaznike plivati, odnosno održavati se na vodi.
Program su provodile stručne osobe koje su metodičkim pristupom kroz razne vježbe podigle samopouzdanje kod polaznika, te kroz razvoj motorike potrebne za održavanje na vodi pomogle djeci da što lakše proplivaju. Jednako tako, zadaća voditelja bila je da kroz igru i zabavu animiraju djecu na potrebu bavljenja sportom i uključivanjem djece u daljnje sportske programe.
Sekundarni cilj bio je educirati djecu o problemima nasilja nad vršnjacima na sportskim terenima, borbi protiv rasizma i davanja prilika svima da kroz sport dožive radost i veselje postizanja uspjeha. Jednako, željelo se potaknuti djecu na stvaranje zdravih navika bavljenja sportom te prenošenja informacija svojim roditeljima o svakodnevnoj potrebi bavljenja sportom.
Plivanje kao sport ima izuzetno pozitivne učinke na zdravlje. Plivanjem se ostvaruju aerobni učinci tjelesne aktivnosti, a istodobno jačaju i sve mišićne skupine našega tijela. Otpor vode, koji je veći od otpora zraka, dodatno pojačava učinkovitost plivanja i jača mišiće (kao da vježbamo s utezima). Plivanje jača srčanožilni sustav, stabilizira krvni tlak, produbljuje disanje i povećava kapacitet pluća. Uz to, pozitivno djeluje na zglobove i povećava njihovu pokretljivost i elastičnost te pozitivno utječe na koordinaciju pokreta. Rani osnovnoškolski uzrast je najpogodniji dio djetinjstva za privikavanje na vodu i učenje plivanja. Znanja koja su djeca stekla na bazenu ostaju im za cijeli život i pružaju im sigurnost, radost i uživanje u svim aktivnostima i sportovima vezanima uz vodu. Zbog važnosti koje ima plivanje u svakodnevnom životu bitno je da djeca što ranije nauče plivati.
Program se provodio na Varaždinskim bazenima 5 dana u kontinuitetu po 4 sata, ukupno 20 sati programa u dvije grupe od 54 i 52 polaznika. U programu je sudjelovalo ukupno 106 učenika/ica.
U prvoj grupi prilikom inicijalnog testiranja rezultati su bili slijedeći:
- 12 plivača
- 22 poluplivača
- 20 neplivača
Na završnom testiranju prve grupe rezultati su bili slijedeći:
- 37 plivača
- 10 plivača početnika
- 7 plutača

U drugoj grupi prilikom inicijalnog testiranja rezultati su bili slijedeći:
- 12 plivača
- 24 poluplivača
- 16 neplivača
Na završnom testiranju prve grupe rezultati su bili slijedeći:
- 39 plivača
- 8 plivača početnika
- 5 plutača

Tijekom provedbe projekta djecu se poticalo na sportsko ponašanje i uzajamno poštovanje te davanje podrške u savladavanju predviđenih zadataka. Provoditelji programa posebno su inzistirati na timskom radu, međusobnom pomaganju, izbjegavanju sukoba i nasilja te pridržavanju načela fair play.
Zadnjeg dana programa gradonačelnik Grada Lepoglave i ravnatelj OŠ Ante Starčevića iz Lepoglave sudjelovali su u završnici programa, podijelili diplome te čestitali svima na izuzetnim rezultatima koji su postignuti u provedbi projekta.
Projekt je bio besplatan za svu djecu . Financiran je od strane Ministarstva turizma i sporta u iznosu od 11.631,84 eura i Grada Lepoglave s 3.400,00 eur.
Voditelj projekta Damir Kužir, glavni tajnik Zajednice
Stručni voditelj Andreja Komes, prof. kineziologije
Print